Το 1ο Πρότυπο ΓΕΛ Χαλκίδας σε συνεργασία και με την υποστήριξη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων Παιδιών με Νεοπλαστικές Παθήσεις “Πίστη” οργανώνει εκδήλωση ευαισθητοποίησης και προώθησης της ιδέας του εθελοντισμού για δότες μυελού των οστών  στις 15 Φεβρουαρίου 2022, ημέρα αφιερωμένη παγκόσμια στον αγώνα κατά του Παιδικού Καρκίνου.

Η δράση έχει δύο σκέλη. Το πρώτο αφορά στους μαθητές και περιλαμβάνει:

1/ ενημέρωση για το θέμα κατά τμήμα από την πρόεδρο του Συλλόγου κα Αναστασία Σταματέα-Βαρδουλάκη

2/  φιλανθρωπικού χαρακτήρα αγώνες μπάσκετ μεταξύ τμημάτων του σχολείου και  με την παρουσία παλαίμαχων πρωταθλητών του αθλήματος.

Η δεύτερη αφορά στους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών μας. Θα γίνει απογευματινή διαδικτυακή ενημερωτική συνάντηση με εκπροσώπους του Συλλόγου “Πίστη” και προσωπικό του ογκολογικού Νοσοκομείου Παίδων “Ελπίδα”.